❄️Předvánoční slevy na CBD produkty až -40% ❄️

Novinky, Strana 2

Příběh legendy: Bob Marley

Říká vám něco jméno Bob Marley? Určitě ano, kdo by také neznal tohoto jamajského zpěváka, hudebníka a skladatele Boba Marleyho. Ten byl za svého života světovým představitelem reggae hudby a během své kariéry prodal více než 20 milionů desek. Během svého života v letech 1945-1981 cestoval a šířil své myšlenky skrze hudbu po celém světě.

Kdo je Bob Marley?

V roce 1963 Bob Marley a jeho přátelé založili skupinu Wailing Wailers. Velký průlom přišel v roce 1972, kdy Wailers získali smlouvu s Island Records. Marley během své kariéry prodal více než 20 milionů desek a stal se tak první mezinárodní superhvězdou, která pocházela z takzvaného třetího světa.

Začátek Bobova života

Bob Marley se narodil 6. února 1945 v jamajském St. Ann Parish, pomohl představit reggae hudbu světu a dodnes patří k nejoblíbenějším umělcům tohoto žánru. Jako syn černošské matky v pubertě a mnohem staršího, později nepřítomného bělošského otce strávil svá raná léta ve farnosti Svatá Anna, ve venkovské vesnici známé jako Nine Miles.

Jedním z jeho přátel z dětství v St. Ann byl Neville "Bunny" O'Riley Livingston. Navštěvovali stejnou školu a sdíleli lásku k hudbě. Bunny inspiroval Marleyho k tomu, aby se naučil hrát na kytaru. Později se Livingstonův otec a Marleyho matka sblížili a podle knihy Christophera Johna Farleyho Before the Legend žili nějaký čas všichni společně v Kingstonu: The Rise of Bob Marley.

Po příjezdu do Kingstonu na konci 50. let žil Marley v Trench Townu, jedné z nejchudších čtvrtí města. Bojoval v chudobě, ale inspiraci nacházel v hudbě kolem sebe. V Trench Townu působila řada úspěšných místních interpretů a byl považován za jamajský Motown. Přes rádio a jukeboxy sem pronikaly také zvuky ze Spojených států. Marley měl rád umělce jako Ray Charles, Elvis Presley, Fats Domino a Drifters.

Marley a Livingston věnovali hudbě mnoho času. Pod vedením Joea Higgse pracoval Marley na zlepšení svých pěveckých schopností. Seznámil se s dalším Higgsovým žákem Peterem McIntoshem (později Peterem Toshem), který měl v Marleyho kariéře sehrát důležitou roli.

Skupina The Wailers

Místnímu hudebnímu producentovi Leslie Kongovi se líbil Marleyho zpěv a nechal ho nahrát několik singlů, z nichž první byl "Judge Not" vydaný v roce 1962. Zatímco jako sólový umělec se Marleymu příliš nedařilo, spojením sil se svými přáteli dosáhl určitého úspěchu. V roce 1963 Marley, Livingston a McIntosh založili skupinu Wailing Wailers. Jejich první singl "Simmer Down" se v lednu 1964 dostal na vrchol jamajské hitparády. V té době už ve skupině působili také Junior Braithwaite, Beverly Kelso a Cherry Smith.

Skupina se na Jamajce stala poměrně populární, ale měla potíže s finančním zajištěním. Braithewaite, Kelso a Smithová skupinu opustili. Zbývající členové se na čas rozešli. Marley odešel do Spojených států, kde nyní žila jeho matka. Ještě před odjezdem se však 10. února 1966 oženil s Ritou Andersonovou.

Po osmi měsících se Marley vrátil na Jamajku. Znovu se spojil s Livingstonem a McIntoshem a založili skupinu The Wailers. Přibližně v té době Marley objevoval svou duchovní stránku a začal se zajímat o rastafariánské hnutí. Rastafariánské hnutí, náboženské i politické, vzniklo na Jamajce ve 30. letech 20. století a čerpalo svou víru z mnoha zdrojů, včetně jamajského nacionalisty Marcuse Garveyho, Starého zákona a svého afrického dědictví a kultury.

Na konci 60. let Marley nějakou dobu spolupracoval s popovým zpěvákem Johnnym Nashem. Nash zaznamenal celosvětový hit s Marleyho písní "Stir It Up". V této éře The Wailers spolupracovali také s producentem Lee Perrym; mezi jejich společné úspěšné písně patřily například "Trench Town Rock", "Soul Rebel" a "Four Hundred Years".

V roce 1970 se The Wailers rozrostli o dva nové členy: baskytaristu Astona "Family Man" Barretta a jeho bratra, bubeníka Carltona "Carlieho" Barretta. V následujícím roce Marley pracoval na soundtracku k filmu ve Švédsku s Johnnym Nashem.

Velký zlom v životě Boba Marleyho

The Wailers prorazili v roce 1972, kdy získali smlouvu s vydavatelstvím Island Records, které založil Chris Blackwell. Poprvé se skupina vydala do studií, aby nahrála kompletní album. Výsledkem bylo kritikou oceňované album Catch a Fire. Na podporu této desky absolvovali Wailers v roce 1973 turné po Británii a Spojených státech, kde předskakovali Bruceovi Springsteenovi a Sly & the Family Stone. V témže roce skupina vydala své druhé řadové album Burnin', na kterém zazněl hit "I Shot the Sheriff". V roce 1974 vydala rocková legenda Eric Clapton coververzi této písně, která se ve Spojených státech stala hitem č. 1.

Před vydáním dalšího alba Natty Dread z roku 1975 skupinu opustili dva ze tří původních členů: McIntosh a Livingston se rozhodli pro sólovou kariéru jako Peter Tosh, respektive Bunny Wailer. Natty Dread odrážel některé politické napětí na Jamajce mezi Lidovou národní stranou a Jamajskou labouristickou stranou. Kvůli těmto konfliktům občas docházelo k násilnostem. Skladba "Rebel Music (3 O'clock Road Block)" byla inspirována Marleyho vlastním zážitkem, kdy ho pozdě v noci před celostátními volbami v roce 1972 zastavili příslušníci armády, a skladbu "Revolution" si mnozí vykládali jako Marleyho podporu PNP.

Na dalším turné vystupovali Wailers s ženskou skupinou I-Threes, jejímiž členkami byly Marcia Griffiths, Judy Mowatt a Marleyho manželka Rita. Skupina, která se nyní jmenovala Bob Marley & The Wailers, absolvovala rozsáhlá turné a pomohla zvýšit popularitu reggae v zahraničí. V Británii v roce 1975 zaznamenali svůj první hit v Top 40 s písní "No Woman, No Cry". Tento moment se později označoval jako jeden z klíčových momentů v Bobově životě. O některých jeho klíčových zajímavostech ze života Boba Marleyho se můžete dočíst v našem další článku.

Marley, který byl na rodné Jamajce již velmi obdivovanou hvězdou, byl na nejlepší cestě stát se mezinárodní hudební ikonou. V roce 1976 se s albem Rastaman Vibration dostal do amerických hudebních žebříčků. Jedna skladba vyniká jako výraz jeho oddanosti víře a zájmu o politické změny: "War". Text písně byl převzat z projevu Haile Selassieho, etiopského císaře 20. století, který je v rastafariánském hnutí považován za typ duchovního vůdce. Píseň, která je bojovým pokřikem za osvobození od útlaku, pojednává o nové Africe bez rasové hierarchie vynucené koloniální nadvládou.

Politika a pokus o atentát

Na Jamajce byl Marley nadále považován za příznivce Lidové národní strany. A jeho vliv v rodné zemi byl považován za hrozbu pro soupeře PNP. To možná vedlo k pokusu o atentát na Marleyho v roce 1976. Skupina ozbrojenců zaútočila na Marleyho a skupinu The Wailers během jejich zkoušky v noci 3. prosince 1976, dva dny před plánovaným koncertem v Kingstonském parku národních hrdinů. Jedna kulka zasáhla Marleyho do hrudní kosti a bicepsu a druhá zasáhla jeho ženu Ritu do hlavy. Marleyovi naštěstí nebyli vážně zraněni, ale manažer Don Taylor takové štěstí neměl. Byl postřelen pětkrát a Taylor musel podstoupit operaci, která mu zachránila život. Navzdory útoku a po dlouhém zvažování Marley na koncertě přesto zahrál. Motiv útoku nebyl nikdy odhalen a Marley den po koncertu uprchl ze země.

Marley žil v Londýně v Anglii a začal pracovat na albu Exodus, které vyšlo v roce 1977. Titulní skladba obsahuje analogii mezi biblickým příběhem Mojžíše a Izraelitů odcházejících z exilu a jeho vlastní situací. Píseň také pojednává o návratu do Afriky. Koncept Afričanů a potomků Afričanů, kteří se vracejí do vlasti, lze spojit s Garveyho dílem. Skladba "Exodus", vydaná jako singl, se stala v Británii hitem, stejně jako skladby "Waiting in Vain" a "Jamming", a celé album se udrželo v britské hitparádě více než rok. Dnes je Exodus považováno za jedno z nejlepších alb, která kdy vznikla.

V roce 1977 měl Marley zdravotní potíže. V červenci téhož roku vyhledal léčbu prstu na noze, který si poranil na začátku roku. Po objevení rakovinných buněk v prstu mu lékaři navrhli amputaci. Marley však operaci odmítl, protože jeho náboženské přesvědčení amputaci zakazovalo.

Bob Marley a jeho píseň: 'Redemption Song'

Během práce na albu Exodus nahráli Marley a The Wailers písně, které později vyšly na albu Kaya (1978). Na tomto díle, jehož tématem byla láska, se objevily dva hity: "Satisfy My Soul" a "Is This Love". V roce 1978 se Marley také vrátil na Jamajku, aby zde vystoupil se svým mírovým koncertem One Love Peace Concert, kde přiměl premiéra Michaela Manleyho z PNP a vůdce opozice Edwarda Seagu z JLP, aby si na pódiu podali ruce.

V témže roce Marley poprvé podnikl cestu do Afriky a navštívil Keňu a Etiopii - pro něj obzvlášť důležitou zemi, protože ji považuje za duchovní vlast rastafariánů. Jeho další album Survival (1979), možná inspirované jeho cestami, bylo vnímáno jako výzva k větší jednotě i k ukončení útlaku na africkém kontinentu. V roce 1980 Bob Marley & The Wailers hráli na oficiálním ceremoniálu vyhlášení nezávislosti nového státu Zimbabwe.

Obrovský mezinárodní úspěch zaznamenalo album Uprising (1980), které obsahovalo skladby "Could You Be Loved" a "Redemption Song". Skladba "Redemption Song", známá svými poetickými texty a společenským a politickým významem, byla ukázkou Marleyho skladatelského talentu. Jeden verš z písně zní: "Osvoboďte se z duševního otroctví, nikdo jiný než my sami nemůžeme osvobodit svou mysl."

Na turné na podporu tohoto alba cestovali Bob Marley & The Wailers po Evropě a hráli před velkými davy. Plánovali také sérii koncertů ve Spojených státech, ale než Marley onemocněl, odehrála tam skupina pouze tři koncerty - dva v Madison Square Garden v New Yorku a jedno vystoupení ve Stanley Theater v Pittsburghu v Pensylvánii. Rakovina, která mu byla dříve objevena na prstu u nohy, se rozšířila do celého těla.

Smrt a pamětní místo 

Marley odcestoval do Evropy, kde v Německu podstoupil netradiční léčbu a následně několik měsíců bojoval s rakovinou. Brzy však bylo jasné, že Marleymu už nezbývá mnoho času na život, a tak se hudebník vydal na poslední cestu zpět na svou milovanou Jamajku. Cestu se mu bohužel nepodařilo dokončit a 11. května 1981 zemřel v Miami na Floridě.

Krátce před smrtí obdržel Marley od jamajské vlády Řád za zásluhy. V roce 1980 mu také OSN udělila Medaili míru. Jamajčané Marleyho zbožňovali a uspořádali mu pohřeb jako hrdinovi. Během smutečního obřadu, který se konal v Národní aréně v jamajském Kingstonu, se hudebníkovi poklonilo více než 30 000 lidí. Na obřadu zpívala Rita Marley, Marcia Griffiths, Judy Mowatt a vystoupila skupina The Wailers.

Odkaz Boba - děti a vnuk Boba Marleyho

Marley během svého života dosáhl několika velkých úspěchů, mimo jiné se stal světovým představitelem reggae hudby, v roce 1994 byl uveden do Rock and Rollové síně slávy a prodal více než 20 milionů desek, čímž se stal první mezinárodní superstar pocházející z takzvaného třetího světa.

Marleyho hudba je i po desetiletích od jeho smrti stále velmi uznávaná. Jeho hudební odkaz pokračuje také prostřednictvím jeho rodiny a dlouholetých spoluhráčů; Rita nadále vystupuje se skupinami I-Threes, The Wailers a některými Marleyho dětmi. (Marley byl údajně otcem devíti dětí, i když se zprávy rozcházejí.) Marleyho synové David "Ziggy" Marley a Stephen a dcery Cedella a Sharon (dcera Rity z předchozího vztahu, kterou Marley adoptoval) hráli dlouhá léta jako Ziggy Marley & the Melody Makers, později vystupovali jako Melody Makers. Syn Boba Marleyho Damian "Gong Jr." a Stephen měli také sólové úspěchy. Ky-Mani a Julian jsou rovněž talentovaní nahrávací umělci. Další Marleyho děti jsou zapojeny do rodinných podniků, včetně nahrávací společnosti Tuff Gong, kterou Marley založil v polovině 60. let.

V lednu 2018 prodal zakladatel Island Records Chris Blackwell většinu práv na Marleyho katalog vydavatelství Primary Wave Music Publishing, známému svými značkovými a marketingovými kampaněmi pro "byznys ikon a legend". Zakladatel Primary Wave Larry Mestel řekl: "Na světě není zákoutí, kde by Bob Marley nebyl bohem." Vydavatelství Primary Wave se rozhodlo, že bude vydávat hudební nahrávky, které se budou prodávat v zahraničí.

Marleyho odhodlání bojovat proti útlaku pokračuje také prostřednictvím organizace, kterou na jeho památku založila Marleyho rodina: Nadace Boba Marleyho se věnuje pomoci lidem a organizacím v rozvojových zemích.

Dalším odkazem legendárního zpěváka je také firma Marley Natural, která se zaměřuje na produkty zahrnující kuřácké potřeby, produkty související s životním stylem, konopnou kosmetiku ale i semínka konopí, která jsou původem z Jamajky. Všechny produkty i samotná semena marihuany jsou produkována pod dozorem Marleyho předků a dětí.

Rychlý přehled informací

  • Jméno: Bob Marley
  • Rok narození: 1945
  • Datum narození: 6. února 1945
  • Město narození: St. Ann Parish
  • Země narození: Jamaica
  • Pohlaví: muž
  • Nejznámější je díky: Bob Marley byl světovým představitelem reggae hudby a během své kariéry prodal více než 20 milionů desek.
  • Odvětví: Hudba
  • Astrologické znamení: Vodnář
  • Národnosti: Jamajská
  • Rok úmrtí: 1981
  • Datum úmrtí: 11. května 1981
  • Stát úmrtí: Florida
  • Město úmrtí: Miami
  • Země úmrtí: Spojené státy americké

Bob Marley a citáty z textů písní

  • Osvoboďte se z duševního otroctví; nikdo jiný než my sami nemůžeme osvobodit svou mysl.
  • Otevřete oči, podívejte se do svého nitra. Jste spokojeni se životem, který žijete?
  • Na hudbě je dobrá jedna věc: když vás zasáhne, necítíte žádnou bolest.
  • V této zářivé budoucnosti nemůžete zapomenout na svou minulost.
  • Chci ti dát trochu lásky, chci ti dát trochu dobré lásky.
  • Věřím ve svobodu pro všechny, nejen pro černochy.
  • Bylina je sjednocení lidstva.
  • Každý člověk má právo rozhodovat o svém osudu.
  • O nic se neboj, každá maličkost bude v pořádku.
  • Lepší je zemřít v boji za svobodu než být vězněm po všechny dny svého života.
  • Nezískej svět a neztrať svou duši. Moudrost je lepší než stříbro nebo zlato.
  • Miluj život, který žiješ. Žij život, který miluješ.
  • Pravdou je, že každý ti ublíží, jen musíš najít ty, pro které stojí za to trpět.

Příběh legendy: Jack Herer

Ať už jste vášnivý pěstitel, nebo začátečník co se k pěstování konopí zrovna rozhodl, je velmi pravděpodobné že jste při výběru semínek narazili na odrůdu jménem Jack Herer. Jack Herer však není jen odrůda konopí, za tímto jménem stojí jeden z nejvýraznějších konopných aktivistů na světě. V našem blogu jsme se již o legendách z konopného světa psali a tak jste si možná už přečetli náš článek o životě legendy Bob Marley. Pojďte tedy s námi znovu na cestu zjištění a přečtěte si více o další ikoně konopného světa, která pocházela ze západního pobřeží USA. 

Na to, že po něm byla pojmenována vyhledávaná odrůda, musel být Jack Herer ve světě trávy hodně aktivní. "Dost angažovaný" je slabé slovo. Mluvíme o muži, který dvakrát kandidoval na prezidenta a zároveň naléhal na kalifornskou vládu, aby legalizovala konopí a jednou provždy odhalila jeho výhody pro veřejnost.

Jack Herer byl legendou a jeho stejně legendární odrůdu konopí, která je po něm pojmenovaná je radost kouřit. Více informací o této ikoně konopí na západním pobřeží USA se dozvíte níže.

Jack Herer v době před příchodem marihuany

Jack Herer se narodil 18. června 1939 v Buffalu jako nejmladší ze tří sourozenců. Poté, co opustil střední školu a sloužil jako vojenský policista v korejské válce, začal pracovat jako malíř nápisů.

Jack Herer byl 180 cm vysoký a vážil 230 kg, měl osobnost větší než život a vtip, který ho dokázal podpořit. V roce 1967 se s manželkou a třemi dětmi přestěhoval do Los Angeles. A tam právě začal jeho konopný aktivismus. Bylo mu 30 let, když vykouřil svého prvního konopného jointa, a toto jediné sezení změnilo konopný aktivismus v Severní Americe, na takový jak ho známe dnes.

Vstup Jacka Herera do politiky

V roce 1973 se Jack rozhodl zapojit do politiky a zasazoval se o legalizaci konopí v Kalifornii. V témže roce otevřel svůj první obchod s konopným příslušenstvím a doplňky tzv. Smokeshop či Headshop. Spolu s majitelem headshopu Edem Adairem se spojili a vytvořili politický tým Reefer Raiders, který se na veřejnosti nijak netajil svým pozitivním vztahem ke konopí.

Reefer Raiders se často potloukali ve Westwoodu poblíž federálních budov, přičemž zapalovali jointy a získávali si žádanou, ale nechtěnou pozornost úřadů. V roce 1981 Jack Herer sbíral podpisy pro volební iniciativu za legalizaci konopí ve zlatém státě, ale byl zatčen za vniknutí na federální pozemek a poslán do vězení.

V té době měl Herer také svůj druhý headshop, nazvaný Van Nuys, který byl v roce 1983 téměř uzavřen policí, která zde provedla velkou razii. Policisté nakonec Hererovi udělili pokutu 1500 dolarů a zároveň mu zabavili 6000 výrobků, které zahrnovali kuřácké potřeby jako bongy, fajfky ale také různé konopné produkty jako kosmetiku či samotná semínka konopí.

Kniha: The Emperor Wears No Clothes

Ve vězení v roce 1981 začal Herer psát knihu, která změnila situaci v oblasti legalizace konopí v Americe a vynesla ho na vrchol jako krále konopné komunity.

Jeho kniha, kterou sám vydal s názvem The Emperor Wears No Clothes (Císař nenosí žádné šaty) byla inspirována příběhem The Emperor's New Clothes (Císařovy nové šaty) z roku 1839. Původní kniha pojednává o slavném a arogantním císaři s nákladným zvykem kupovat si nové šaty. Hererův spin-off zaměřený na konopí zdůraznil, že bychom neměli dopustit, aby nám pýcha, ješitnost, ego a strach zabránily prosazovat to, co je správné, jako je legalizace konopí.

Při psaní knihy Herer navštívil knihovnu Kongresu a shromáždil co nejvíce informací o výhodách konopí a o tom, jak je vláda před veřejností skrývá. Koneckonců konopí bylo kriminalizováno v roce 1937, tedy pouhé dva roky před Hererovým narozením.

Kniha The Emperor Wears No Clothes odstartovala politickou kariéru Jacka Herera a vynesla ho na trůn jako vůdce konopného hnutí. Často byl označován za konopného císaře. Kniha také pojednává o tom, jak cenné mohou být konopné produkty pro výrobu vlákna, papíru, potravin, paliva a tolik potřebných léků a kosmetiky.

Kniha The Emperor Wears No Clothes vychází od svého vydání v roce 1985. V roce 2020 se dočkala již čtrnáctého vydání a za 35 let nevykazuje žádné známky zpomalení nebo ztráty popularity.

Další informace o Jacku Hererovi

Jack založil a vedl organizaci Help End Marijuana Prohibition (HEMP).

V roce 1987 otevřel Jack Herer svůj třetí headshop Third Eye Shoppe v Portlandu ve státě Oregon. V roce 2001 převzal provoz tohoto headshopu jeho syn, a to až do jeho smutného uzavření 31. března 2017.

Zajímavé je, že Herer byl tak zapálený pro politiku a pozitivní změny, že ne jednou, ale hned dvakrát kandidoval na prezidenta Spojených států jako kandidát strany Grassroots. Poprvé kandidoval v roce 1988 a získal 1 949 hlasů. Při své druhé kandidatuře v roce 1992 Herer téměř zdvojnásobil počet hlasů na 3 875.

Na veletrhu BioFach v červenci 2000 utrpěl Herer menší infarkt a těžkou mozkovou příhodu. Nebyl schopen mluvit a hýbat pravou polovinou těla, ale s pomocí psychoaktivní houby Amanita muscaria, kterou vychvaloval jako tajemství zdraví a pohody, se dobře zotavil.

V září 2009 byl Herer na festivalu Hempstalk v Portlandu ve státě Oregon, když utrpěl druhý infarkt. V důsledku komplikací zemřel 15. dubna 2010 ve věku 70 let. Zůstalo však po něm mnoho odkazů, ať už se jedná o samotnou odrůdu která je prodejná ve formě semen marihuany, nebo o legalizaci v USA, která je z velké části díky jeho aktivistickému životu.

O odrůdě konopí Jack Herer

Každý, kdo kouří odrůdu Jack Herer, vám potvrdí, že je to pořádná jízda. Přestože obsah THC je poměrně nízký, obvykle 18 %, je tato odrůda nabitá terpeny a kříží se s dalšími legendárními odrůdami, jako jsou Haze, Northern Lights #5 a Shiva Skunk.

Tuto výkonnou konopnou odrůdu sativy poznáte podle její jedinečné chuti a vůně. Je to zemitá odrůda s aromatickými tóny borovice, dřeva a květin. Její chuť je stejně tak lahodná.

Odrůda Jack Herer byla původně vyšlechtěna společností Sensi Seeds, mnoho dalších pěstitelů však vypěstovalo vlastní verzi této odrůdy, ale všechny jsou si poměrně podobné, pokud jde o sílu, obsah terpenů, chuť a vůni. Účinky odrůdy Jack Herer vás zasáhnou jako tuna cihel.

Začíná to povzbuzujícím nárazem do mozku, který udržuje vaši mysl na lovu kreativních podnětů. Zhruba po 5-15 minutách vás naplní energií a povznášející euforií, která začíná na hrudi a postupně se šíří od hlavy až k patě.

Pokud jste odrůdu Jack Herer ještě nevyzkoušeli, není o čem přemýšlet. Nejenže je to jedna z nejznámějších a nejoceňovanějších sativ známých lidstvu, ale je pojmenována po někom, kdo do konopné komunity vnesl jen úsměv, smích a naději.

Jaká semena konopí Jack Herer zvolit

Jak bylo řečeno výše odrůdu konopí Jack Herer dnes nabízí téměř každá větší seedbanka. Tato semínka dneska seženete jak ve feminizované verzi, tak i v samonakvétací (autoflowering) provedení. Jelikož se jedná o převážnou sativu, je možná lepší volit samonakvétací druh. Níže najdete seznam tří nejoblíbenějších druhů. Pamatujte však, že semínka nejsou díky genetice vhodná pro outdoor pěstování.

Critical Jack Herer od Delicious seeds

ů

Jack herer Auto od Seedstockers

l

Royal Jack Auto od Royal Queen Seeds

l

Jacku Herere, chybíš nám a víme, že bys byl na dnešní moderní konopný průmysl hrdý. Koneckonců, nebýt tebe, kdo ví, kde bychom byli?

Bob Marley - 7 fascinujících skutečností

Jen málo hudebníků je stále tak milovaných a uctívaných jako zesnulý Bob Marley, jehož hudba stále inspiruje a ovlivňuje hudbu, módu, politiku a kulturu po celém světě. Pojďte se tedy s námi podívat po stopách tohoto legendárního umělce, který ovlivnil celé generace Jamajčanů ale i lidí po celém světě. Život Boba Marleyho je plný smutných a vážných momentů, který vyvrcholí pokusem o atentát, operací a následnou smrtí v pouhých nedožitých 40 letech.

Bobu Marleymu bylo pouhých 36 let, když v roce 1981 zemřel na rakovinu, ale tato legenda reggae narozená na Jamajce po sobě zanechala obrovské hudební dědictví. Život Boba Marleyho byl ale i přes velmi krátkou dobu zajímavý a velmi produktivní. Po jeho smrti nám zůstali stovky písniček a citátů, které Bob stvořil. Děti a vnuci Boba Marley dnes pokračují v jeho odkazu, nejen jako umělci a hudebníci, ale také jako výrobci kuřáckých potřeb, jako jsou fajfky či bonga. Kuřácké pomůcky jsou dnes známé pod značkou Marley Natural.

Kromě milionů prodaných alb - jeho retrospektivní album Legend strávilo od svého debutu v roce 1984 více než 570 týdnů v žebříčku Billboard Top 200 - obdržel Marley v roce 1978 Medaili míru Organizace spojených národů pro třetí svět. V roce 1994 byl posmrtně uveden do Rokenrolové síně slávy. BBC vyhlásila Marleyho "One Love" písní tisíciletí. A v roce 2001 byla Marleymu na Grammy udělena cena za celoživotní dílo.

Marleyho hudba stále inspiruje a ovlivňuje hudbu, módu, politiku a kulturu po celém světě. Jak ale ukazuje sedm níže uvedených faktů, prožil mimořádně plnohodnotný život ve velmi krátkém čase.

Dostal urážlivou přezdívku "White Boy"

Bob Marley, nebo-li svým pravým jménem Nesta Robert Marley se narodil 6. února 1945 ve farnosti Svatá Anna na Jamajce. Jeho otcem byl bílý britský námořní kapitán Norval Sinclair Marley, kterému v té době bylo téměř 60 let. Jeho matka Cedella byla devatenáctiletá venkovská dívka. Kvůli svému rasově smíšenému původu byl Bob šikanován a sousedé mu hanlivě přezdívali "bílý kluk" (white boy). Později však uvedl, že mu tato zkušenost pomohla vyvinout tuto filozofii: "Nejsem ani na straně bílých, ani na straně černých. Jsem na straně Boha."

Rád strašil lidi tím, že jim předpovídal budoucnost

Když byl Bob Marley malý, měl zřejmě talent strašit lidi tím, že jim předpovídal budoucnost čtením z dlaní. V sedmi letech, po roce stráveném v ghettech Kingstonu, se vrátil do své venkovské vesnice a prohlásil, že jeho novým osudem je stát se zpěvákem. Od té doby odmítal všechny žádosti o čtení z ruky. V raném mládí žil Marley v kingstonském Trench Townu, zoufale chudém slumu.

Se svými přáteli Bunnym Livingstonem (vlastním jménem Neville O'Riley Livingston) a Peterem Toshem (vlastním jménem Winston Hubert McIntosh) trávil hodně času poslechem rhythm and blues na amerických rozhlasových stanicích. Svou kapelu pojmenovali Wailing Wailers (později zkráceno na Wailers), protože trpěli ghettem. Jako praktikující rastafariáni si nechávali narůst vlasy do dredů a kouřili jointy z konopí - ganju (marihuanu), protože věřili, že je to posvátná bylina, která přináší osvícení.

Dosáhl mezinárodní hvězdné slávy

Skupina Wailers, která s Bobem a jeho přáteli nahrávala pro malé jamajské nahrávací společnosti po celá 60. léta, kdy se ska stalo populárním hudebním žánrem. Texty písní Boba Marleyho nabývaly duchovnějšího charakteru a samotná jamajská hudba se měnila z hopsavého rytmu ska na smyslnější rytmy rock steady. Když skupina na začátku 70. let podepsala smlouvu s Island Records, stala se populární u mezinárodního publika.

Vydal mnoho alb s politickým podtextem

Když Livingston a Tosh odešli na sólovou dráhu, Marley si najal novou kapelu a převzal hlavní roli zpěváka, skladatele a rytmického kytaristy. Vydal řadu politicky zaměřených alb, která odrážela pronikavé sociální cítění, jež se stalo charakteristickým rysem jeho písní a textů. Psal o prudce rostoucí nezaměstnanosti, přídělovém zásobování potravinami a všudypřítomném politickém násilí, které viděl na Jamajce a které z něj udělalo vlivnou kulturní ikonu. Za svůj život vydal Bob Marley citáty a písně, které ovlivnili masy lidí po celém světě.

V roce 1976, dva dny předtím, než měl odehrát bezplatný koncert "Smile Jamaica", jehož cílem bylo snížit napětí mezi znepřátelenými politickými frakcemi, na něj a jeho doprovod zaútočil neznámý střelec. Přestože Boba a jeho ženu Ritu Marleyovy kulky zasáhly, fascinovali dav 80 000 lidí, když oba vystoupili na pódium se skupinou Wailers. Toto gesto vzdoru a přežití ještě více posílilo jeho legendu a ještě více povzbudilo jeho politické názory, což vyústilo v nejmilitantnější alba jeho kariéry.

Marley měl několik dětí a také adoptované děti

Trocha historie Marleyho a jeho ženy Rity: Oženil se s ní v 21 letech (v té době byla učitelkou v nedělní škole) a zůstal s ní až do své smrti. Adoptoval její dceru a během manželství spolu měli čtyři děti. Marley měl také nejméně osm dalších dětí s osmi různými ženami. Pověsti se zmiňují o několika dalších dětech, ale oficiálně jsou jmenovány Imani, Sharon, Cedella, David (alias Ziggy), Stephen, Robbie, Rohan, Karen, Stephanie, Julian, Ky-Mani, Damian a Madeka.

Vnuk Boba Marley stojí v čele celosvětové značky marihuany

Z hlediska podpory celebrit se to rozhodně jeví jako perfektní řešení: Pod značkou Marley Natural stojí ikona reggae v čele celosvětové značky marihuany. Mezi produkty patří "dědičné jamajské odrůdy konopí" - údajně stejné, jaké si vychutnával sám Marley - spolu s kuřáckým příslušenstvím, krémy, pleťovými vodami a dalšími konopnými produkty. Marleyho dcera Cedella označuje značku za "autentický způsob, jak uctít jeho odkaz tím, že přidáme jeho hlas ke konverzaci o konopí a pomůžeme ukončit společenské škody způsobené prohibicí". Můj táta by měl radost, kdyby viděl, že lidé chápou léčivou sílu této byliny."

Bob Marley - jamajský zpěvák a hudebník

Koncem roku 2018 časopis Forbes zařadil Boba Marleyho na páté místo v seznamu nejlépe vydělávajících mrtvých celebrit. Kromě značky Marley Natural jeho rodina vydává také licence na kávu, audio vybavení, oblečení a lifestylové zboží. Marley samozřejmě také prodal za posledních dvacet let více než 75 milionů alb. Retrospektiva jeho tvorby Legend je nejprodávanějším reggae albem všech dob. Mezinárodně se ho prodalo více než 12 milionů kopií a každý týden se prodá několik tisíc nových kusů. Kromě toho také rodina získává peníze z prodeje trik, oblečení či písní, které vydal Bob Marley na CD. Bob Marley je tedy nejlépe vydělávajících mrtvých celebrit. 

Marley zemřel na rakovinu 11. května 1981 v Miami. Jeho tělo bylo letecky přepraveno na Jamajku, kde bylo pohřbeno, a během jednoho dne prošlo kolem jeho rakve 40 000 lidí, když jeho tělo leželo v jamajské Národní aréně. Na Jamajce a v USA je také muzeum Boba Marley, ve které je plno předmětů a fotografií z jeho života.

Kdy sklízet konopí a co způsobuje brzká či pozdní sklizeň

Pokud chcete, aby se z vás stal opravdu dobrý zahradník, je potřeba ovládnout hned několik základních dovedností. Rozeznat zda je konopí zralé a kdy je připraveno ke sklizni patří mezi nejdůležitější z nich. Při sklizni konopí záleží na správném načasování. Pokud chcete sklizeň načasovat, je potřeba znát jak vypadá zralé konopí. Pokud totiž sklidíte příliš brzy, nedosáhnete žádných psychoaktivních účinků a velmi nízkého obsahu látek; pokud sklidíte příliš pozdě, riskujete hnilobu a silně sedativní účinky. Klíčem k dosažení nejlepší sklizně je proto vyváženost.

Sklizeň je nejdůležitější a nejzajímavější fází pěstování konopí. V této době se konečně vyplatí vaše usilovná práce. Dostat se do tohoto bodu je však snazší, než se říká. Než dojde ke sklizni, může se toho hodně pokazit. Nemluvě o tom, že to, kdy se rozhodnete sklízet, může zcela rozhodnout o kvalitě ale i kvantitě konopí které sklidíte. Vyplatí se předem zvážit, kdy a jak rostliny sklidit, a také co se sklizenými paličkami udělat poté.

Pokud jste mírně zmateni představou, kdy sklízet, pak čtěte dále - popíšeme vám vše, co potřebujete vědět a přidáme i několik obrázků a fotografií již zralého konopí. Jednou z nejjistějších metod je však informace od pěstitele. Tu by jste se měli dozvědět již při samotném nákupu semen marihuany. Obecně ji uvádí jak prodejce tak i šlechtitel.

Dle čeho poznáte, že je správný čas na sklizeň 

1. Barva trichomů

Existuje několik způsobů, jak zjistit, kdy je správný čas sklízet konopné palice. Asi nejspolehlivější je zkoumat barvu trichomů. Tyto žlázky obsahující pryskyřici jsou považovány za nejlepší měřítko, protože jsou ve svých výsledcích konzistentnější než jiné metody rozpoznávání. K tomu budete potřebovat lupu - trichomy jsou poměrně maličké. Pro lepší představu, níže najdete fotku kde jsou všechny varianty zralosti zobrazeny.

 

Trichomy procházejí třemi po sobě jdoucími barevnými stavy. Jsou to čiré, zakalené a jantarové barvy. Nejlepší čas pro sklizeň je, když je polovina trichomů jantarová a polovina čirá nebo zakalená. Tento barevný rozdíl je způsoben tím, že vrchní palice dozrávají dříve než ty spodní. V žádném případě nechcete čekat, až se všechny trichomy zbarví do jantarové barvy, protože to obecně vede ke snížení obsahu THC a zvýšení obsahu kanabinoidu CBD a CBN, kteří podporují spánek.

2. Žluté listy

Žluté listy jsou také dobrým znamením, že by vaše konopí mohlo být připraveno ke sklizni. Pozor však, nemusí znamenat jen to, žluté listy mohou souviset také některou z konopných nemocí, které postihují listy. Pro jistotu se tak podívejte i na nemoci konopí, zda vaše konopí spíše nestrádá než že by bylo zralé.

Rostlinu můžete sklidit, když její velké vějířovité listy začnou žloutnout nebo když samy opadají. Mějte však na paměti, že k opadávání listů pravděpodobně nedojde, pokud používáte hnojiva. Možná tedy budete chtít zkontrolovat i jiná znamení pro určení doby sklizně.

3. Pestíky

Pokud máte fotoperiodickou rostlinu konopí, je kontrola pestíků a paliček užitečným způsobem, jak zjistit, zda je připravena na sklizeň. Obvykle můžete předpokládat, že rostlina je připravena ke sklizni, když je přibližně polovina pestíků hnědá. Metoda trichomů je opět spolehlivější.

4. Zkroucené listy

Dalším znamením, že je vaše konopí pravděpodobně připraveno ke sklizni, je vyschnutí a kroucení listů. K tomu dochází proto, že vaše konopí přijímá méně vody, když se blíží jeho závěrečná fáze života. Nezapomeňte si však tuto metodu potvrdit ve spojení s dalšími, protože existují škůdci a nemoci, které mohou způsobit vysychání a kroucení listů. Toto tedy není nejpřesnější metoda.

5. Harmonogram šlechtitelů

Ačkoli to není pevně dáno, je důležité vzít v úvahu alespoň harmonogram sklizně poskytnutý zdrojem semen (e-shop, šlechtitel). Ten je obvykle uveden na obalu semen. Tento harmonogram představuje přibližný počet dní/týdnů, které budou potřeba, aby z vašeho konopného semínka vyrostla dospělá rostlina. Tento harmonogram se však mění v závislosti na podmínkách pěstování, jako je prostředí, voda a teplo. Tyto cenné informace od šlechtitelů berte vždy s rezervou.

Předčasná sklizeň

Pokud chcete sklidit maximální množství palic, které může vaše konopí vyprodukovat, není brzká sklizeň dobrý nápad. Existuje však řada důvodů, proč se můžete rozhodnout pro dřívější sklizeň než obvykle. Mezi nejčastější důvody patří prevence proti broukům a plísním. V méně než ideálních klimatických podmínkách může špatné počasí spustit nástup hniloby a plísní palic a dalších nepříjemných neduhů, když se sezóna sklizně chýlí ke konci. Pokud nemůžete rostliny přesunout dovnitř, abyste se vyhnuli nepříznivým podmínkám, možná by stálo za to provést předčasnou sklizeň.

Tajné pěstování je dalším důvodem, proč se někteří rozhodnou sklízet dříve, než je rostlina skutečně připravena. Technicky sice můžete začít sklízet, jakmile rostlina vytvoří květy, ale hladina kanabinoidů zůstává velmi nízká, dokud palice nedozrají.

Předčasné sklizni se pokud možno vyhněte, ale pokud ji opravdu potřebujete, není to konec světa. Pokud sklidíte jen o několik dní dříve, budou "škody" minimální. Nějaké palice jsou lepší než žádné!

Pozdní sklizeň

Na druhou stranu pozdní sklizeň znamená, že necháte rostlinu konopí dozrát po dosažení nejvyšší účinnosti. Mnozí to považují za špatnou metodu kvůli degradaci THC - kanabinoidu, který chce většina uživatelů využít. A zatímco terpeny na palicích jsou skutečně výraznější, když se nechají dozrát, chuť a aroma se zhorší, pokud se udržují při životě příliš dlouho (přezraje).

Pozdní sklizeň rostlin vyvolává spíše omamný a uspávací pocit na rozdíl od povzbuzující stimulace. I když pěstujete sativu, pozdní sklizeň pravděpodobně povede k podobným účinkům jako u odrůd s převahou indiky. Ačkoli to pro mnohé není ideální, někteří uživatelé léčivých látek dávají přednost vyššímu obsahu CBN a uspávajícím účinkům trávy, která se nechá déle dozrát.

V neposlední řadě byste si měli dávat pozor i na pozdní sklizně, protože některé odrůdy se v důsledku toho začnou samovolně opylovat a měnit květy v semena. Tím se spustí stejný efekt, jako při pěstování samců i samic konopí dohromady a dojde k opylení a produkci semínek.

Na závěr

Při pěstování konopí je důležitým faktorem načasování. Doba, po kterou necháte konopí dozrát, má velký vliv na obsah kanabinoidů. Nejlepší je zvážit výše uvedené metody rozpoznání a sklízet rostlinu, když není ani příliš mladá, ani příliš stará. Tímto způsobem získáte to nejlepší z obou světů a nejoriginálnější zážitek z dané odrůdy.

Jak chránit rostliny před tepelným stresem?

Pěstování konopí může být ošemetné. Obzvlášť pokud jste v pěstování konopí začátečník může vás hned na začátku překvapit několik základních problémů, které jsou s pěstováním spojené. Konopí je totiž velmi citlivá rostlina, která sice hodně vydrží než zahyne, na druhou stranu stress ji vůbec neprospívá. V krajních případech může totiž stress u konopí způsobit zpomalení růstu, nízkou a nekvalitní sklizeň. Jedním z nejčastějších stresů u konopí je vysoká teplota v pěstebním boxu.

Pokud vaše rostliny vypadají špatně, možná je to právě vysokou teplotou v growboxu. Teplota však může být problém i v případě že pěstujete konopí outdoor. I přestože dodržujete přesný plán výživy, zalévání a osvětlení, nemusí být výsledek takový jako jste si představovali. Jakmile na svých rostlinách konopí objevíte vybledlé a deformované listy je možné že se jedná právě o vysokou teplotu. Nebojte se však, tyto projevy a příznaky tepelného stresu lze odstranit a předcházet jim.

Konopí je odolná a houževnatá rostlina a mnoho původních odrůd se přizpůsobilo přežití v drsných oblastech, jako je pohoří Hindúkuš a tundry střední a severní Asie. Navzdory odolnosti se tento rostlinný druh dokáže vypořádat jen s určitým množstvím tepla, než to jeho fyziologické systémy přestanou zvládat. Prvním krokem jak předcházet stresu u konopí je výběr správné odrůdy, která bude odolná vůči těmto běžným a častým chybám. Taková semínka konopí většinou najdete zařazena mezi odolnými druhy marihuany.

Teplota pro pěstování marihuany v samotném počátku - klíčení

Teplota je velmi důležitá během celého procesu pěstování. Může se jen lehce měnit podle stádia ve kterém se konopí zrovna nachází. Během klíčení konopí je nejdůležitější vysoká vlhkost a stabilní teplota. Teplota při klíčení konopí by se měla pohybovat mezi 24-26°C a zároveň by jste měli semínkům a malým klíčkům poskytnout vlhkost okolo 70-80%.

Rostliny konopí nemají obecně rády nízké teploty. Ty mohou být hlavně během prvních týdnů života fatální a mohou konopí snadno zahubit. Za nízké teploty u konopí se považuje teplota pod 17°C. Taková teplota zastavuje celý růst kořenů a tím i růst celé rostliny.

Jak horké je příliš horké prostředí pro kvetoucí fázi rostlin?

Rostliny konopí během kvetoucí fáze do jisté míry ocení teplo. Správné množství tepla usnadní vývoj, ale přílišné teplo může mít negativní vliv na růst a zdraví rostlin. Stres z vysokého tepla není ničím co by jste chtěli a proto je správná teplota důležitá. Jaká je tedy ideální výše tepla když pěstujete. Správné teplota při pěstování konopí je 18-26 °C, aby byly vaše rostliny spokojené. Pokud žijete v teplé oblasti, můžete použít kombinaci ventilátorů a klimatizace, aby teplota nestoupla nad tuto hranici.

V květové fázi konopí je teplota ještě více důležitá než během vegetativní kde při dobré cirkulaci vzduchu zvládnou rostliny i 28°C a v krajním případě v růstové fázi konopí zvládne i 30°C, je ale potřeba zajistit kvalitní cirkulaci vzduchu. Při takto vysoké teplotě totiž konopí hůře dýchá a to zpomalí jeho růst. Během květové fáze konopí jsou však takto vysoké teploty velmi kritické a silně ovlivňují výslednou sklizeň a kvalitu vašich palic konopí. Kromě samotného vzhledu ovlivňuje teplota i obsah kanabinoidů. 

Jaká je ideální teplota při pěstování konopí v růstové fázi. 

Správná teplota během růstové fáze nemusí být tak přesná, jelikož během růstu konopí nevyžaduje tolik péče jako je tomu v období kdy kvete. V této fázi je možné konopí pěstovat již od 18°C až do 30°C. Základem úspěchu však bude správná cirkulace vzduchu a kvalitní větráky. Teplota v growboxu během růstové fáze konopí by se měla pohybovat v tomto rozmezí. Ideální samozřejmě je, aby teplota nekolísala a byla po celou dobu pěstování co nejstabilnější.

Ideální podmínky pro růst konopí jsou kromě teploty také správná vlhkost. Ta by se v období růstu měla pohybovat mezi 40-60 %. Taková vlhkost je dostatečná pro správné dýchání rostlin, fotosyntézu, rychlý růst a zároveň tato vlhkost za pomoci i větráku a vzduchotechniky brání vzniku plísní. 

Jaká je minimální teplota pro pěstování marihuany

Ideální teplotu už jsme si popsali, ale jaká je minimální teplota při které je konopí schopno bez problému růst? Marihuana vydrží velký stres, pokud ale teploty klesnou pod určité minimum, může to být pro rostliny fatální. Minimální teploty pro úspěšné pěstování konopí začínají na 16°C. Jakákoli teplota pod touto hranicí už způsobuje rostlinám stres.

Jak poznáte tepelný stres z horka?

Jedním z příznaků tepelného stresu je, když se špičky listů začnou kroutit vzhůru. Tepelný stres se projevuje celkově suchým a povadlým vzhledem rostlin. Tento faktor naznačuje, že nejpravděpodobnějším viníkem je teplo, což vylučuje možnost většiny nedostatků ve výživě. Kromě toho, že listy vypadají celkově špatně, objeví se na nich velké hnědé skvrny nebo fleky, které se projevují v nepravidelných tvarech, především podél okrajů vějířovitých listů. Tyto nevzhledné skvrny jsou obvykle doprovázeny žlutými skvrnami se změněným zbarvením. Tyto příznaky postihují především listy umístěné v blízkosti vrcholu rostliny a po obvodu rostliny - tedy v oblastech v přímé linii působení horka.

Pokud zjistíte tuto skupinu příznaků ve vegetační fázi, můžete si být jisti, že na jejím počátku stojí tepelný stres. Při pěstování indoor může být způsoben tím, že necháte vrcholky rostlin růst příliš blízko silnému zdroji světla. Ve venkovním prostředí to může být důsledek obzvláště kruté vlny veder nebo extrémně horkého a suchého klimatu.

Tepelný stres může být velmi nepříjemný v momentě, kdy konopí začne kvést. V takovém případě se může stát, že vlivem stresu začne konopí produkovat i samčí orgány, a začne tzv. hermit (stane se z něj hermafrodit). Jedná se o mechanismus přežití, který rostlina iniciuje ve snaze vytvořit nové květy schopné reprodukce a tvorby semen marihuany.

Řešení tepelného stresu v interiéru

Tepelný stres může ovlivnit indoor pěstování mnoha způsoby. A to hlavně během teplých letních dní.

Bez ohledu na podnebí se pěstební stany mohou velmi zahřát, pokud nejsou zavedena správná opatření. Teplo generované různými zdroji světla může na listy působit a vystavovat je značnému stresu. Absence vhodných ventilátorů a odsávacího systému zabraňuje cirkulaci vzduchu, které by jinak ochlazovaly vnitřek growboxu (pěstebního stanu). Zde je několik tipů, které vám pomohou vyhnout se tepelnému stresu při pěstování v interiéru.

     1. Umístění ventilátorů v pěstebním prostoru

Jedná se o jednoduché a levné řešení, jak začít ochlazovat pěstební prostředí. Ventilátory narušují nehybný horký vzduch a účinně vytvářejí proud vzduchu, který pomáhá ochlazovat. Vítr, který ventilátory vytvářejí, také jemně stresuje rostliny, aby vyvinuly silnější a pevnější stonky.

     2. Použití klimatizace

Může se to zdát samozřejmé, ale rozhodně je to vhodné řešení. Pěstitelé v interiéru mají výhodu v tom, že mohou plně kontrolovat mikroklima pěstebního stanu, pokud mají k dispozici správné vybavení. Jedná se o poměrně nákladnou možnost, která však může být skutečnou záchranou, pokud žijete v oblastech, jako je Španělsko nebo jih Spojených států. Umístěte do pěstebního stanu klimatizační jednotku, která zajistí cirkulaci chladného vzduchu.

     3. Změna polohy/typu osvětlení

Pokud rostliny začínají vykazovat známky tepelného stresu, zvažte, jak blízko jsou ke zdroji světla. Pokud se příznaky projevují pouze na horních vějířovitých listech, upravte polohu světla tak, aby viselo dále od nich. Ideální vzdálenost světla od rostlin je 20-40 cm, podle typu pěstebního osvětlení.

Pokud změna polohy nic nezmění, pak možná budete muset změnit typ používaného světla. Většina světel vydává poměrně velké množství tepla, a pokud pěstujete v uzavřeném prostoru v teplém podnebí, věci se rychle zahřejí. LED diody jsou dobrou volbou pro pěstitele, kteří se potýkají s těmito podmínkami. Vydávají mnohem méně tepla než světelné zdroje typu HID. navíc jsou často mnohem levnější na provoz.

     4. Instalace odsávacího systému

Odsávací systém (odtah) je jako reverzní ventilátor. Funguje tak, že z pěstebního prostoru odvádí vydýchaný a horký vzduch. Pokud máte současně spuštěné ventilátory, slouží k výměně starého vzduchu za čerstvý a chladný. Pokud používáte odtah (ventilátor), doporučuje se vybavit jej uhlíkovým filtrem, který odstraní podezřelé pachy vyfukující se do okolí. Tento filtr je známý také jako pachový filtr.

     5. Použití doplňků k ošetření poškozených rostlin

Někteří pěstitelé mají úspěch při používání doplňků k léčbě příznaků tepelného stresu. Ty mohou být účinné, ale dlouhodobě fungují pouze v případě, že je prostředí ochlazeno pomocí výše uvedených technik.

K odstranění některých následků tepelného stresu dobře fungují výtažky z mořských řas nebo chaluh. Jsou nabité minerály a živinami, které zvyšují odolnost rostlin vůči vysokým teplotám. Dále je to křemík, látka, která zvyšuje odolnost buněčných stěn, činí rostliny odolnějšími vůči tepelnému a chladovému stresu a pomáhá jim snadněji vstřebávat klíčové živiny, jako je zinek, měď a fosfor.

     6. Mykorhizní houby

Druhy mykorhizních hub vytvářejí s rostlinami konopí symbiotické vztahy a pomáhají jim vyrovnat se s tepelným stresem. Tyto životní formy vysílají do kořenů konopí malá vlákna známá jako hyfy. Rostlinné buňky zde obalují houbové buňky a vytvářejí společné struktury zvané mykorhizy.

Rostliny tyto houby krmí cukry, které vznikají při fotosyntéze. Houby na oplátku fungují jako prodloužení kořenového systému. Pomáhají rostlinám snášet biotické (živé) i abiotické (neživé) zdroje stresu. Mykorhizní houby zmírňují stres ze sucha a horka tím, že stahují vodu daleko za dosah kořenového systému rostlin.

Jak chránit rostliny před tepelným stresem při pěstování outdoor

Pěstování venku je obtížněji kontrolovatelné než pěstování uvnitř. Rostliny jsou vystaveny rozmarům přírodních živlů a nesčetným škůdcům a infekcím, které mohou poškodit vitalitu a výnos. Tepelný stres není výjimkou. Pěstitelé v interiérech mají výhodu plné kontroly klimatu, zatímco pěstitelé venku se musí vypořádat s vlnami veder, monzuny a vším, co k tomu patří.

Stres z horka je významnou hrozbou pro pěstitele v teplejších oblastech blíže k rovníku. Zvýšená úroveň slunečního záření může být sice výhodná, ale jeho nadměrné množství může vést k příznakům tepelného stresu. Zde je několik tipů, jak chránit venkovní úrodu.

     1. Dobře načasujte zavlažování

Zalévání ve správném množství a ve správnou denní dobu pomůže rostlině zvládnout tepelný stres a zabrání kroucení listů konopí. Nezapomeňte však, že příliš mnoho vody může rychle vést k ochromující kořenové hnilobě; před dalším zaléváním vždy nechte vrchních několik centimetrů půdy vyschnout.

Když je čas se napít, zalévejte půdu až do bodu nasycení. Velké vyvýšené záhony vyžadují více vody méně často, zatímco květináče vysychají rychleji. Venku se snažte zalévat brzy ráno nebo po západu slunce, abyste zabránili rychlému odpařování. Také listové postřiky byste měli aplikovat pouze v této době, aby nedocházelo k odpařování na jemných listových tkáních.

     2. Mulčování

Mulčování pomáhá uzamknout vlhkost v půdě a chránit kořeny rostlin v blízkosti povrchu před vysokými teplotami. Tento postup také pomáhá chránit užitečné mikroby před slunečním žárem. Existují dva různé způsoby mulčování: mrtvý mulč a živý mulč.

Mrtvé mulčování spočívá ve vrstvení mrtvých organických materiálů na půdu. Mezi možnosti patří:

  • Mulčovací směs
  • posekaná tráva
  • kompost
  • listí

 

     3. Vyhněte se stresu

Pokud rostliny konopí stresujete jiným způsobem, budou se hůře vzpamatovávat z tepelného stresu. Několik technik používaných během pěstebního cyklu vystavuje rostliny různým stupňům stresu. Za normálních podmínek se rostliny zotavují poměrně rychle. Pokud však do rovnice zahrnete nadměrné teploty, vaše rostliny se nemusí zotavit.

Přesazení z malé nádoby do většího květináče nebo záhonu způsobí rostlinám až několikadenní šok. Vyvarujte se přesazování při vysokých teplotách na nechráněná místa; rostliny potřebují čas, aby v nové půdě vytvořily kořenový systém.

V období vysokých teplot byste se také měli vyhnout vysoce zatěžujícím technikám pěstování, jako je například zaštipování a stříhání. Tyto metody zahrnují řízené poškození tkání cévního systému rostlin - včetně xylému, který přenáší vodu a živiny.

     4. Květináče jsou přenosnější

Pokud pěstujete venku v teplém podnebí, je dobré pěstovat ve velkých nádobách nebo květináčích namísto přímo v zemi. Díky tomu jsou rostliny přenosné a máte možnost je fyzicky přemístit na chráněné místo, pokud je slunce příliš intenzivní.

     5. Zřízení dočasného přístřešku

Celodenní držení rostlin pod přístřeškem brzdí fotosyntézu a má celkově škodlivý účinek. Vytvoření dočasného přístřešku z látky nebo plachty však může pomoci ochránit vaši úrodu během největšího horka během dne. Přístřešek postavte během nejteplejších hodin a nechte rostliny vyhřívat na slunci před nástupem horka a po jeho opadnutí.

     6. Venkovním rostlinám mohou prospět i doplňky stravy

Výtažek z mořských řas nebo chaluh může pomoci zvýšit odolnost rostlin v interiéru i exteriéru. Používejte přípravek podle pokynů výrobce a poskytněte svým rostlinám dodatečnou ochranu pomocí těchto látek bohatých na živiny.

Mohou se rostliny zotavit z poškození teplem?

Ano, vaše rostliny se z poškození teplem zotaví, pokud přijmete náležitá opatření. Optimalizujte zalévání, položte mulč a na několik dní přemístěte nádoby na chráněné místo. Odolejte nutkání odlistit poškozené listy, dokud se rostlina viditelně nezotaví, abyste předešli dalšímu stresu.

Rostliny konopí se mohou z tepelného stresu plně zotavit - pokud jej ovšem zachytíte dostatečně brzy. Tepelný stres vede k dehydrataci, která má za následek vadnutí a kroucení listů marihuany. Pokud se vám podaří zasáhnout dříve, než dojde k přílišnému poškození listů a stonků rostlin, můžete je pomocí výše uvedeného postupu zachránit.

Začněte s odrůdou odolnou vůči teplu

Na trhu jsou k dispozici tisíce odrůd marihuany a každá z nich byla v průběhu času selektivně vyšlechtěna tak, aby vykazovala specifické žádoucí vlastnosti. Některým šlechtitelům se podařilo vytvořit odrůdy, které jsou obzvláště odolné vůči vysokým teplotám. Pokud začnete s některou z těchto odrůd, můžete výrazně snížit riziko tepelného stresu.

Klíčení semen konopí - přehled nejčastějších chyb

Pokud již pěstujete nějaký ten rok, pak jste se určitě setkali s problémy s klíčením. Pokud ne, možná jste začínající pěstitel konopí, který se jen chce vyvarovat častým chybám při klíčení. Možností proč jste přišli na tento článek může být více, společné však je že hledáte způsob jak správně klíčit semena marihuany s co největší úspěšností. Pojďme se tedy podívat na náš přehled, těch nejčastějších problémů při klíčení konopí

Pokud nepoužíváte sazenice konopí či klony, pěstování bude s největší pravděpodobností začínat klíčením semen. Pokud však vaše semínka z jakéhokoli důvodu nevyklíčí, vaše pěstování skončí dříve, než vůbec začne. Pokud však znáte příčiny problémů s klíčením, vaše šance na skvělý start pěstování se výrazně zvýší! V případě že uděláte vše správně, měla by vaše úspěšnost v klíčení konopí dosahovat 90% z dlouhodobého hlediska. Vždy se totiž může stát, že semínka z nějakého důvodu neklíčí. Ať už jde o špatnou genetiku, či špatné skladování, semena jsou vždy jen přírodní produkt, který nemůže být stoprocentní.

Proč vaše semínka konopí nevyklíčila?

Existuje celá řada věcí, které mohou ovlivnit klíčivost konopných semen. Důvodů a příčin je mnoho a zahrnují špatný výběr semínek, hnojení, výběr substrátu ale i prostory, kde klíčíte. Pojďme se tedy společně podívat na to, proč vaše semínka neklíčí.

1. Špatný výběr genetiky

Jedním z nejčastějších důvodů proč semena konopí neklíčí je nákup semínek konopí z pochybného zdroje. Pokud jste např. obdrželi sáček semínek od kamaráda z oblíbené hospůdky, bude se pravděpodobně jednat o semínka, která vznikla náhodným křížením z náhodného zdroje. Taková semena nejen, že nemusí mít kvalitní geny co se růstových vlastností týče ale navíc nemusí mít ani kvalitní klíčivost protože neprošla žádnou selekcí.

Stejné výsledky můžete očekávat i u semínek, která zakoupíte díky internetu od neznámého prodejce. Vybírejte raději semena od renomovaných seedbank, která vždy testují svá semena na kvalitu i klíčivost. Ve většině případů se jedná o ověřené společnosti jako je Royal Queen Seeds, DNA Genetics, Serious Seeds nebo známá Sensi Seeds.

2. Nevhodné skladování

Stejně jako potraviny jsou i semena živými organismy, které je třeba správně skladovat, jinak se znehodnotí, odumřou nebo nevyklíčí. Při skladování semen konopí je chraňte před světlem, extrémními teplotami a vlhkostí. Stačí tmavá skříň se stabilní teplotou. Pro dlouhodobé skladování vložte semena do uzavřené nádoby a uložte je do chladničky.

3. Manipulace se semeny holýma rukama

Při manipulaci se semínky konopí holýma rukama může dojít k jejich kontaminaci nejrůznějšími škodlivinami, jako jsou bakterie a plísně. Semena a sazenice jsou bohužel vůči těmto škodlivým patogenům obzvláště náchylné. 

Abyste zabránili poničení semen, vyhněte se zbytečné manipulaci. Používejte čisté rukavice a dezinfikovanou pinzetu nebo něco podobného. Tím výrazně snížíte riziko kontaminace semen. Pokud musíte se semínky manipulovat umyjte si pořádně ruce.

4. Příliš mělce nebo příliš hluboko zasetá semena

Výsadba semen přímo do půdy, nepatří mezi doporučované způsoby jak semínka klíčit. Semena je vždy nejlepší nechat naklíčit a až následně je do půdy vložit již s klíčkem / prvním kořínkem. Pokud ale z nějakého důvodu musíte semínka zasadit přímo do půdy, dbejte na to aby jste je nedali příliš hluboko. Pokud semínko umístíte hlouběji než 1 cm pod povrch, je pravděpodobné že se k němu nedostane dostatek světla, kyslíku i vody potřebné k započetí života.

Stejně tak, pokud jsou semena příliš blízko povrchu, hrozí, že před vyklíčením uschnou, nebo že semeno vzejde, ale nedokáže se zbavit svého obalu. Nejlepší cestou je umístit semena asi 0,5-1,0 cm hluboko a jen lehce je zasypat půdou. Důlek na semínko, můžete také před vložením semínka prolít 10-30 ml vody s kořenovým stimulátorem v nízké koncentraci.

5. Používání starého substrátu či špinavých květníků

Jedním z největších faktorů, které brání klíčení semen, jsou plísně. Stará, opakovaně používaná půda, která není sterilizovaná, pravděpodobně obsahuje plísně a další škodlivé organismy, jako jsou bakterie a hmyz.

Vaše semena nemusí vyklíčit vůbec nebo se mohou z půdy vynořit, ale po několika dnech uhynou. Pravděpodobnost tohoto onemocnění zvyšuje také přemokření, špatná drenáž a nedostatečné provzdušňování.

Řešení: Sázejte semena pouze do sterilizované (tj. nové) půdní směsi, která tyto škodlivé organismy neobsahuje. Substrát však není jediná věc, na kterou je třeba dávat pozor. Musíte se také ujistit, že jsou vaše nádoby čisté, protože i v nich se mohou vyskytovat plísně a další škodlivé patogeny. Pokud se při klíčení konopí setkáte s problémy s plísněmi, je nejlepší zbavit se semen i kontaminovaného pěstebního substrátu a začít znovu.

6. Příliš vysoká vlhkost

Pokud váš substrát špatně odvádí vodu, přebytečná voda v půdě brání semenům v přístupu kyslíku a podporuje růst plísní. Odtok vody z půdy můžete zlepšit přidáním perlitu. Vždy se také ujistěte, že vaše nádoby na sázení mají na dně otvory pro odtok vody.

Pokud používáte pro udržení vlhkosti nějakou přikrývku (ubrousek, látku či jiný talíř nebo poklici), ujistěte se, že jsou v ní buď otvory nebo přikrývku často zvedejte, abyste umožnili výměnu čerstvého kyslíku. Jakmile semínka začnou klíčit a odpadne z nich skořápka / obal tak je odstraňte.

7. Nedostatečná vlhkost

Vzhledem k výše uvedeným skutečnostem potřebují konopná semena ke klíčení vlhkost. Udržujte půdu vlhkou, ale ne mokrou. Nejlepší je použít ruční postřikovač s nastavením jemné mlhy. Aby půda nevysychala, můžete použít tzv. pařník, malý skleník nebo např. udělat poklici z PET lahve.

8. Utopená semena

Někteří pěstitelé rádi klíčí semena ve sklenici vody. Tato metoda je sice technicky proveditelná, ale existuje riziko, že se semena tzv. "utopí", pokud se nechají příliš dlouho ve vodě. Koneckonců semena potřebují ke svému růstu dobrý přísun kyslíku což se s ponořením ve vodě nedá sloučit.

Proto doporučujeme používat sklenici vody jen na začátku klíčení, a to na max. 48 hodin. Semena marihuany se ve sklenici během této doby probudí k životu a následně je umístěte na talířek a ubrousky.

9. Příliš dlouhé klíčení semen

Pokud necháte semínka marihuany klíčit příliš dlouho, bude jejich bezpečné přesazení obtížné. Důvodem je to, že čím déle jsou kořeny vystaveny vzduchu a světlu, tím větší je pravděpodobnost jejich poškození. Navíc čím delší je kořenový systém, tím vyšší je riziko náhodného poškození při přesazování.

Sledujte svá semínka během klíčení a přesaďte je, až bude kořínek měřit maximálně 1-2 cm.

10. Špatná kvalita vody

Zatímco pro dospělejší rostliny konopí může být voda z vodovodu v pořádku, pro semena a sazenice může představovat problém. Voda z vodovodu obsahuje chlor, fluorid a soli, které mohou být škodlivé pro zdravý růst a mohou dokonce zcela zabránit klíčení semen.

Vodu z vodovodu můžete použít ale má to svá pravidla. alespoň 24 hodin předem si odtočte teplou vodu a nechte ji tzv. "odstát". Do odstáté vody semínka můžete vhodit a následně nejlépe stejnou vodou navlhčete ubrousky. Aby nedocházelo ke změnám pH

11. Příliš vysoká teplota

Příliš vysoké teploty v prostředí pro klíčení mohou vést k pomalému a zpomalenému růstu a mohou způsobit vysychání půdy. Optimální teplota pro klíčení konopí je mírných 20-25 °C.

Pokud klíčíte v interiéru a teploty jsou příliš vysoké, zjistěte, zda je můžete ochladit pomocí několika ventilátorů nebo otevřením oken. Pokud to nepomůže, zvažte pořízení klimatizace do pěstební místnosti, která udrží teploty pod kontrolou.

12. Příliš nízká teplota

Stejně tak příliš nízké teploty mohou způsobit celou řadu problémů, včetně toho, že brání klíčení semen. Nižší teploty také zvyšují riziko dalších chorob rostlin. Co s tím dělat? Pokud chcete pěstovat venku, nevysazujte rostliny ven příliš brzy. Místo toho nechte klíčit v interiéru a nechte sazenice několik týdnů růst.

Dejte si záležet a ověřte si, kdy jsou místní teploty dostatečně vysoké na to, abyste mohli rostliny vysadit ven. Obvykle se vyplatí pár týdnů počkat na vyšší jarní teploty!

13. Příliš mnoho světla

Semena nepotřebují ke klíčení světlo. Ve skutečnosti může příliš mnoho světla snížit pravděpodobnost, že vyklíčí. O světlo se musíte starat až poté, co semínka vyrostou z půdy. Ujistěte se však, že začínáte s nízkou intenzitou světla a postupně ji časem zvyšujte.

14. Škůdci, ptáci, hmyz...

Věřte tomu nebo ne, ale konopná semínka jsou hlavní složkou mnoha druhů ptačího zobu! Je to tak, ptáci je milují stejně jako vy. Ptáci však nejsou jedinými zvířaty, která by se nejraději zakousla do vašich semínek.

Z dalších živočichů si na koříncích naklíčených semen pochutnávají zejména mravenci. Abyste svá semena ochránili, používejte sítě proti ptákům, pasti na mravence a další preventivní opatření, jako je neemový olej nebo pasti na slimáky. Často kontrolujte svá semena, abyste mohli odhalit napadení a jednat dříve, než se stane problém.

15. Příliš tvrdá půda

Pokud je půda příliš tvrdá, může to zabránit vyklíčení konopných semen. Tvrdá půda a špatná drenáž zvyšuje riziko vzniku chorob a plísní. Semínka proto zasypte (čistýma) rukama a jen lehkou vrstvou hlíny.

16. Příliš kyprá půda

Pokud je půda příliš kyprá, obklopuje osivo příliš mnoho vzduchu, a proto nemůže správně absorbovat vlhkost. Pro lepší půdní vlastnosti můžete přidat 10-20 % perlitu, půda pak bude vzdušnější.

17. Příliš výživná půda

Příliš výživná půda znamená, že obsahuje příliš mnoho živin. To je nebezpečné zejména pro semena a sazenice, protože ty živiny ve skutečnosti potřebují jen v malém množství. Z tohoto důvodu je nejlepší je v prvních 1-2 týdnech růstu nepřihnojovat. Příliš mnoho živin může způsobit popálení mladých kořínků a může vést až k zahubení rostlin.

Mnoho komerčních zemin je pro klíčení semen příliš "výživných", protože obsahují množství živin vhodnější pro starší rostliny konopí. Při klíčení semen používejte jen mírně hnojenou hlínu či zeminu určenou pro výsadbu.

18. Přeplněné květináče

Po vyklíčení semen konopí budou chtít kořeny rostlin konopí dostatek prostoru k růstu, proto se ujistěte, že používáte dostatečně velké květináče. Na druhou stranu pěstujte v každém květináči pouze jedno semínko, aby spolu nesoupeřila o dostupné světlo nebo živiny v půdě.

Pokud máte omezený prostor nebo zdroje, je lepší pěstovat méně rostlin, kterým se bude dařit, než jich pěstovat příliš mnoho v přeplněném prostoru.

Co jsou to syntetické kanabinoidy a proč jsou nebezpečné?

Někteří z vás určitě již slyšeli o látkách jako je HHC, HHCP, HHCO, THCP, CBDP či některé z dalších méně známých látek jako je H4CBD, CBD-P, HHCP-O nebo třeba THCB. Všechny tyto látky lze zařadit do skupiny syntetických kanabinoidů. Syntetické kanabinoidy jsou chemické látky vyrobené člověkem, které vypadají nebo působí jako přirozeně se vyskytující kanabinoidy. Syntetické kanabinoidy jsou molekuly, které interagují s endokanabinoidním systémem nebo mají klíčové strukturní podobnosti s THC. Většina z nich (ale ne všechny) jsou psychoaktivní. Některé, jako například THC-O-acetát, jsou podstatně silnější než přírodní THC.

V tomto článku se budeme věnovat všemu, co potřebujete vědět o syntetických kanabinoidech a syntetické trávě. Probereme také možná rizika užívání syntetických produktů z trávy, jako je K2 nebo Spice.

Co je to syntetický kanabinoid?

Syntetické kanabinoidy jsou látky, které mají podobné vlastnosti jako kanabinoidy jako THC nebo CBD, ale jsou zcela uměle vyrobené. Nepatří sem přirozeně se vyskytující izomery THC, jako je delta 7 THC, delta 8 THC nebo delta 10 THC.

Většina syntetických kanabinoidů jsou agonisté endokanabinoidního systému. Jsou navrženy tak, aby napodobovaly účinky THC s cílem navodit podobný pocit opojení, jaký uživatelé pociťují po kouření marihuany.

Existují stovky jednotlivých sloučenin klasifikovaných jako syntetické THC nebo syntetické CBD - naprostá většina z nich nebyla nikdy posouzena z hlediska bezpečnosti. Existují zprávy o lidech, kteří po užití syntetických produktů z trávy, jako je K2 nebo Spice, zažívají závažné a nepředvídatelné fyzické nebo psychické vedlejší účinky.

U přirozeně se vyskytujících forem THC je velmi nepravděpodobné, že by vedly k závislosti nebo předávkování - a existuje spousta vědeckých výzkumů, které to potvrzují.

O syntetických kanabinoidech totéž říci nemůžeme. Všechny nějakým způsobem aktivují ECS, ale mnohé z nich ovlivňují i jiné typy receptorů - například NMDA, GABA, dopaminové, serotoninové nebo opiátové receptory.

Pokud látka působí na více samostatných receptorů, označuje se jako "špinavé drogy". V důsledku toho mohou vést k celé řadě nežádoucích nebo neočekávaných vedlejších účinků.

Co jsou to přírodní kanabinoidy z konopí?

THC a CBD jsou dva nejznámější kanabinoidy, ale jen v rostlinách konopí se vytváří více než 100 dalších. Existuje také několik stovek uměle vyrobených verzí (a stále jich přibývá).

Jsou syntetické kanabinoidy legální?

Syntetické kanabinoidy jsou dnes ve většině zemí světa, včetně USA, Kanady, Spojeného království a Austrálie, zakázány.

Nebylo tomu tak ale vždy.

Syntetické kanabinoidy bývaly v mnoha zemích legální. Prodávaly se jako "kadidlo" nebo legální omamné látky v místech, kde byly výrobky z marihuany nelegální.

Tyto látky se prodávají pod mnoha různými názvy, ale nejrozšířenější je K2 nebo Spice, který býval k dostání v headshopech a internetových obchodech. Často se vyznačovaly barevnými obaly a měly nejrůznější chytlavé názvy, například Joker, Black Mamba, Kush nebo Kronic.

Po mnoha zprávách o lidech, kteří pociťovali trvalé fyzické nebo psychické vedlejší účinky syntetických kanabinoidů, je vlády začaly zakazovat. Problém spočíval v tom, že jakmile by vláda zakázala určitou molekulu, výrobci by vymysleli a uvedli na trh jinou, která by nové nařízení obcházela.

Jednalo se o neustálou hru na kočku a myš mezi regulačními orgány a laboratořemi syntetického konopí, až nakonec federální vláda USA zavedla nový zákon, který všechny nové psychoaktivní látky (NPS) označil za nezákonné. Tímto rozhodnutím se v podstatě všechny látky, které mají jakýkoli psychoaktivní účinek, staly standardně nelegálními. Teprve po pečlivé analýze by se nově vzniklá psychoaktivní látka stala legální - a nikoli naopak.

Několik léků na předpis, které jsou klasifikovány jako syntetické kanabinoidy a které tímto procesem prošly - například Nabilon, Marinol (Dronabinol) a Dexanabinol Cannabinor a CT-3.

Černý trh se syntetickým kanabinoidem Spice

Zákazem Spice se problém nevyřešil - naopak se ještě zhoršil.

Stejně jako u každé nelegální drogy byli výrobci motivováni k výrobě nových verzí, které jsou silnější než kdykoli předtím. Trh se přesunul z šedé zóny obchodu s drogami na černý trh.

Spice, který se začal objevovat na ulicích asi rok po jeho původním zákazu, byl úplně jiná bestie. Bylo mnohem návykovější, mnohem silnější a mnohem nebezpečnější.

Na Spice jsou nyní závislé miliony lidí, z nichž někteří přešli od užívání vysoce návykových drog, jako je heroin, ke Spice místo toho.

Co by v něm mohlo být?

Co je to K2 nebo Spice?

Syntetické marihuanové produkty (známé jako Spice nebo K2) se vyrábějí nastříkáním libovolného množství syntetických kanabinoidů nebo jiných chemických látek na sušené listy (obvykle šípek, kopřiva, vojtěška nebo jiné). Lidé pak tyto listy kouří stejným způsobem jako výrobky z marihuany.

U těchto výrobků se zřídkakdy uvádí, co v nich bylo obsaženo. Většinou se jednalo o kombinaci několika složek, které byly zcela netestované. V některých vzorcích v USA byly dokonce nalezeny škodlivé chemické látky, včetně farmaceutických léků, jako jsou benzodiazepiny nebo opiáty.

Před zákazem NPS se Spice vyráběl výhradně ze syntetických kanabinoidů. Nyní může obsahovat prakticky cokoli.

Jsou syntetické kanabinoidy nebezpečné?

Ano, v souvislosti s užíváním syntetických kanabinoidů došlo k úmrtí. Kromě schválených farmaceutických produktů zatím nebyl proveden žádný oficiální výzkum syntetických kanabinoidů. Jsou považovány za výzkumné chemické látky, protože o jejich účincích nebo bezpečnostních profilech je známo jen málo.

Existuje také nespočet zpráv o tom, že uživatelé zažívají behaviorální i fyzickou závislost na těchto různých syntetických kanabinoidech - někdy dokonce již po několika týdnech užívání.

Ne všechny syntetické kanabinoidy jsou ze své podstaty nebezpečné nebo návykové, ale bez řádného testování je téměř nemožné zjistit, které produkty způsobí závažné vedlejší účinky, závislost nebo smrt. Aby toho nebylo málo, většina výrobků ze syntetické marihuany obsahuje celou řadu těchto látek - žádná z nich není uvedena na etiketě.

Přídavek dalších složek, jako jsou benzoidy, opiáty nebo jiné drogy, přináší při užívání těchto výrobků také velké riziko.

Mezi vedlejší účinky, které byly hlášeny u lidí, kteří užívali syntetické kanabinoidy, patří např:

  • Vysoký krevní tlak
  • Rychlá srdeční frekvence
  • Změněné vnímání
  • Sebevražedné myšlenky
  • Zvracení
  • Násilné chování
  • Psychóza nebo delirium
  • Srdeční arytmie
  • Poškození ledvin
  • Záchvaty

Byla hlášena úmrtí způsobená konzumací syntetického konopí

Některé syntetické kanabinoidy jsou až stokrát silnější než přirozeně se vyskytující kanabinoidy.

Často se stává, že lidé užívají příliš velké množství těchto látek, což vede k předávkování.

Připusťme, že většina úmrtí na předávkování těmito produkty byla způsobena také nebezpečnými příměsemi, jako jsou opiáty nebo benzodiazepiny.

Společným jevem mezi případy předávkování Spice je, že se objevují ve vlnách. To naznačuje, že existují určité šarže, které mají obzvláště vysoký výskyt poškození.

Například v květnu 2018 zemřelo téměř 100 lidí a stovky dalších utrpěly po kouření Spice závažné vedlejší účinky. Později téhož roku se předávkovalo 56 lidí v New Yorku v Brooklynu a dalších 40 v Texasu v Dallasu.

Druhy syntetických kanabinoidů

Existují čtyři hlavní druhy syntetických kanabinoidů.

Některé mají přesně stejnou strukturu jako THC nebo jiné kanabinoidy produkované rostlinou konopí (klasické kanabinoidy), jiné napodobují tvar a strukturu našich endokanabinoidů produkovaných tělem (eikosanoidy).

Poslední skupina nemá nic společného s žádnou z těchto tříd, ale váže se na stejné receptory (neklasické kanabinoidy).

1. Klasické kanabinoidy

Klasické kanabinoidy označují látky přirozeně produkované rostlinou nebo syntetické izomery těchto molekul. Mají stejný obecný tvar a strukturu jako fytokanabinoidy, jako je THC nebo CBD.

Technická definice klasického kanabinoidu je jakákoli přírodní nebo syntetická ABC-tricyklika obsahující benzopyranovou část. Skládají se ze dvou částí - aromatické části a alicyklické části.

Mezi syntetické klasické kanabinoidy patří:

  1. HU-210
  2. 9-ketokanabinoid (nabilon)
  3. AM-2389
  4. AM-993
  5. AM-994
  6. AM-7499
  7. THC-O-acetát

2. Syntetické eikosanoidy

Lidské tělo si vytváří vlastní kanabinoidy, které interagují s endokanabinoidním systémem. Tyto sloučeniny jsou klasifikovány jako eikosanoidy. Eikosanoid je velká skupina signálních molekul podobných hormonům nebo neurotransmiterům, které se vytvářejí z kyseliny arachidonové.

Bylo vyvinuto několik syntetických eikosanoidů, které mohou interagovat s endokanabinoidním systémem, včetně syntetických verzí přirozeně se vyskytujících endokanabinoidů.

Mezi eikosanoidy patří:

  1. N-arachidonoylethanolamin - anandamid (AEA)
  2. 2-arachidonoylglycerol (2-AG)
  3. N-arachidonoyldopamin (NADA)
  4. O-arachidonoyl ethanolamin (Virodhamine)

3. Neklasické kanabinoidy

Jakmile vstoupíme do oblasti neklasických kanabinoidů, možnosti jsou prakticky neomezené. Nejběžnější pouliční verze syntetických kanabinoidů jsou neklasické kanabinoidy.

Tato třída označuje všechny sloučeniny, které interagují s endokanabinoidním systémem a které postrádají benzopyranový kruh klasických kanabinoidů. Mají mnoho stejných vlastností jako kanabinoidy jako THC, ale mají zcela odlišnou chemickou strukturu.

Společnost Pfizer vyvinula první syntetické neklasické kanabinoidy v 70. letech 20. století. Vyvinula řadu AC-biklických a ACD-tricyklických kanabinoidů, například CP-47,497.

CBD je technicky neklasický kanabinoid, protože ve své chemické struktuře postrádá benzopyranový kruh.

Existuje několik tříd neklasických kanabinoidů:

  1. Naftoindoly - JWH-007, JWH-018, JWH-073, JWH-200, JWH-398, AM-1221, AM-2201, AM-694, WIN-55,212-2
  2. Fenylacetylindoly - JWH-250, RCS-8
  3. Cyklohexylfenoly - CP-47,947, CP-55,940
  4. Benzoylindoly - AM-2233
  5. Tetramethylcyklopropylindoly - UR-144, XLR-11
  6. Adamantoylindoly - 5F-AKB-48, APICA, STS-135
  7. Indazolové karboxamidy - AB-PINACA, AB-FUBINACA
  8. Chinolinylester - PB-22, 5F-PB-22

4. Hybridní kanabinoidy

Hybridní kanabinoidy jsou odvozeny z aspektů klasických a neklasických kanabinoidů. První hybridní kanabinoid objevili v roce 1994 Makriyannis a Tius.

Od té doby vyvinuly farmaceutické společnosti včetně společností Sanofi a Sterling-Winthrop další hybridy - některé z nich jsou v současné době zkoumány z hlediska jejich léčebných vlastností.

Hybridní kanabinoidy obsahují:

  1. Diarylpyrazoly - SR-141716A, SR-144528
  2. Aminoalkylindoly - WIN-55,212-2
  3. Deriváty HU-210 - AM-4030

Syntetické kanabinoidy na lékařský předpis

Většina farmaceutických kanabinoidních léků na trhu je dnes syntetická. Jediným farmaceutickým přípravkem schváleným pro lékařské použití, který se získává přímo z rostlin marihuany, je Sativex®.

  1. Cesamet® (Nabilone) - klasický kanabinoid
  2. Epidiolex® (kanabidiol) - neklasický kanabinoid
  3. Dexanabinol® (HU-211) - hybridní kanabinoid
  4. Dronabinol® (trans-Δ9-tetrahydrokanabinol) - Klasický kanabinoid
  5. Cannabinor® (PRS-211,375) - neklasický kanabinoid
  6. CT-3 (kyselina ajulemová) - Klasický kanabinoid
  7. Taranabant (MK-0364) - neklasický kanabinoid

Je Delta 8 THC syntetický kanabinoid?

Stručná odpověď zní ne; delta 8 THC není syntetický kanabinoid, protože se přirozeně vyskytuje v rostlině konopí.

Produkty s delta 8 THC se však nevyrábějí jeho přímou extrakcí z rostlin konopí, protože se nevyskytuje v dostatečně vysokých koncentracích, aby to bylo proveditelné. Abyste získali byť jen jedinou dávku delta 8 THC, museli byste zpracovat celé pole konopí.

Společnosti proto místo toho přeměňují běžnější kanabinoidy, jako je CBD, na izomer delta 8 THC.

I když je tento proces sám o sobě "syntetický" a vyžaduje laboratorní vybavení, je na hony vzdálený tomu, o čem zde mluvíme v souvislosti se syntetickými kanabinoidy. Místo toho je tento proces klasifikován jako "přirozeně získaný". Zahrnuje přeměnu jedné přirozeně se vyskytující látky (CBD) na jinou přirozeně se vyskytující látku (delta 8 THC).

Nikoho nepřekvapí, že delta 8 THC nebyl nikdy spojován s žádnými škodlivými účinky spojovanými se skutečnými syntetickými kanabinoidy.

Shrnutí: Co jsou syntetické kanabinoidy?

Syntetické kanabinoidy jsou všechny uměle vyrobené látky, které vypadají nebo působí jako přirozeně se vyskytující kanabinoidy.

Existují čtyři hlavní skupiny syntetických kanabinoidů - klasické kanabinoidy, neklasické kanabinoidy, hybridní kanabinoidy a eikosanoidy.

Přirozeně se vyskytující kanabinoidy, jako je THC nebo CBD, nejsou považovány za "syntetické kanabinoidy". Tento termín se vztahuje konkrétně na kanabinoidy, které se v přírodě nevyskytují.

Tato třída kanabinoidů je velmi rozsáhlá a rozmanitá - a o léčebné hodnotě, profilu účinků nebo bezpečnosti většiny syntetických kanabinoidů je známo jen málo. V důsledku častých problémů s vedlejšími účinky a dokonce i smrtí jsou všechny syntetické kanabinoidy považovány za nelegální, pokud není prokázána jejich bezpečnost.

Vzhledem k obavám o bezpečnost doporučujeme držet se přírodních látek. THC, CBD, CBC a další fytokanabinoidy již mají prokázanou bezpečnost a dlouhou historii používání.